Dažniausiai užduodami klausimai
Statant namą elektrikas turėtų atvykti baigus mūryti sienas ir uždengus stogą. Elektros kabelius vedžiojant po grindimis galima sutaupyti ir laiko, ir pinigų, nes tai paprasčiausias ir greičiausias būdas.
Deja, dažnu atveju apie elektrą pagalvojama tuomet, kai išbetonuojamos grindys. Retesniu atveju daromos juodgrindės, tada kabeliai gali būti vedžiojami instaliaciniuose vamzdžiuose ant jų.
Išbetonavus grindis vis dar ne vėlu pradėti elektros instaliaciją. Kabeliai gali būti vedžiojami lubomis, tačiau toks kabeliavimo būdas lėčiausias ir brangiausias, nes kabelių nuleidimui naudojami papildomi metrai kabelio.
Sakykime, kabelius iki rozečių/jungiklių pavyko išvedžioti prieš betonuojant grindis. Sekantis elektriko atvykimas turėtų būti prieš gipsinių lubų montavimą ir tinkavimą. Tuomet išgręžiamos skylės instaliacinėms elektros dėžutėms, į jas suleidžiami kabeliai. Nuo jungiklių iki numatytų šviestuvų pozicijų išvedžiojami kabeliai ir įleidžiami elektros/ryšių skydai.
Nebūtinas, bet labai rekomenduojamas. Jei neplanuojate turėti elektros projekto, pasvarstykite apie kištukinių lizdų ir apšvietimo planą. Neturėti kištukinio lizdo reikiamoje vietoje ir temptis prailgintuvą — erzina, taip neturi būti naujuose namuose. Pastebėjome, kad klientai ne visada apgalvoja tokias smulkmenas kaip:
– kištukinis lizdas toje vietoje, kur stovės eglutė;
– lauko girliandos pajungimas;
– rozetė robotui siurbliui ar vejos pjovimo robotui.
Didesnė problema su apšvietimu, kur galimybių suklysti net daugiau:
– nepakanka šviesos, kur labiausiai reikia;
– nesuderinti šviestuvai pagal šviesos temperatūrą — dalis apšvietimo šilta, kita — šalta. Įjungus kartu — atrodo niekaip;
nepatogus apšvietimo grupių valdymas. Netinkamai suplanuoti jungikliai/perjungikliai.
Elektros projektas užtikrina, kad turėtumėte:
– tikslų kištukinių lizdų ir jungiklių planą;
– šviestuvų planą su techniniais parametrais — žinote, ką reikia nusipirkti;
– konkrečių erdvių šviesos paskaičiavimas, kad nebūtų per ryšku poilsio erdvėse, o darbo vietose apšvietimo pakaktų.
Kiekvienas kabelis būste veda į pagrindinį elektros skydą. Pirmiausiai turite žinoti, kur jis yra, nes tai pagrindinė elektros instaliacijos dalis. Kiekvienas elektrikas surinkęs elektros skydą privalo palikti aiškiai sužymėta ir klientui suprantamą automatinių jungiklių sąrašą. Deja, dažnai atvykus į objektą tokio sąrašo nėra. Elektrikui surinkinėjant skydelį reikalaukite aiškiai sužymėto skydelio sąrašo. Kiekvienas skydelis surenkamas naudojant skirtingo tipo automatinius jungiklius. Pirmas ir pagrindinis — įvadinis jungiklis, leidžiantis išjungti visą elektros instaliaciją objekte. Trumpai — MCB automatiniai jungikliai skirti apsaugoti kabelį, RCD (srovės nuotelkio relė) saugo gyvybę. RCD yra ypatingo jautrumo įtaisas, kuris esant minimaliam srovės nutekėjimui išungia grandinę. Kiekviena nuotekio relė turi “TEST” mygtuką, kuris skirtas patikrinti, ar nuotėkio relė vis dar funkcionali. Nuotėkio relės “TEST” mygtuką rekomenduojama tikrinti, kas pusmetį.
Namų apšvietimas ypatingai svarbi namų interjero dalis, tai supranta kiekvienas interjero dizaineris, architektas ar elektros projektuotojas. Apšvietimo pagalba galima sukurti įvairias nuotaikas ir išskirtinius sprendimus. Tą turi suprasti ir klientas.
Rinkdamiesi LED šviestuvą ant pakuotės matome spalvos temperatūros žymėjimą Kelvinais. Įprastai nuo 2700K iki 6500K.
2700K – 3200K — šiltai balta spalva (naudojama ramiuose ir jaukiuose pasisėdėjimo zonose, miegamuosiuose).
4000K – 4500K — dienos šviesa (skirta zonoms, kur reikalinga didžiausia koncentracija — darbo erdvė, virtuvė, vonia)
5000K – 6500K — šaltai balta spalva (tinka moderniam interjerui ir jo akcentams, taip pat sporto salėms, mokykloms, ligoninėms)
Kiekvienam įsirenginėjančiam naują namą ar kotedžą, rekomenduojame įsirengti elektromobilio krovimo stotelę. Jos tikrai prireikia.
Privalumai:
- Patogumas. Nereikia ieškoti krovimo stotelės ir laukti eilėje norint pasikrauti automobilį.
- Pinigų taupymas. Nėra priklausomybės nuo siūlomos kainos krovimo stotyse. Namuose galima krautis patogiu metu. Turint dieninio ir naktinio tarifo planą, kraunant naktį sutaupoma ženkli pinigų suma.
- Būsto vertės padidinimas. Investicija į namų krovimo stotelę kelia būsto vertę.
- Aplinkos saugojimas. Elektros gamybai naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius stipriai prisidedame prie aplinkos saugojimo.
Pirmiausiai, ji reikalinga, kad apsaugoti žmogaus gyvybę. Pateikiame paprastą “buitinį” paaiškinimą, kaip ji veikia:
Nuotėkio relė stebi ir nuolat lygina 2 srovių – tekančios per fazės laidininką ir tekančios per nulinį laidininką stiprumą. Kitaip tariant nuotėkio relė stebi, kad kiek srovės “įtekėjo“ tiek ir “ištekėtų“. Jei “išteka“ mažiau srovės, vadinasi kažkur yra nutekėjimas.
Nuotėkio relė tokia tiksli, jog atjungia grandinę aptikusi 0.3mA nutekėjimą – pavojinga žmogui riba.
Automatiniai jungikliai apsaugo kabelį, nuo perkrovos ir trumpo jungimo, o nuotėkio relė stebi srovių balansą. Todėl savo elektros skydelyje dažniausiai pamatysime automatinių jungiklių ir nuotėkio relių kombinaciją. Rekomenduojama ja apsaugoti visas grandines, ypatingai grandines esančias drėgnose patalpose. Išimtimi galėtų būti apšvietimo grandinės sausose patalpose.
Master switch yra pagrindinis jungiklis, kuris dažniausiai montuojamas prie išėjimo iš namų. Vienu jungikliu išjungiate visas apšvietimo grupes, todėl nereikia tikrinti ar kokiame kambaryje neįjungta šviesa. Tai ypač patogu ruošiantis išvykti su šeima, nereikia jaudintis, kad kas nors paliko įjungtą šviesą. Master switch dažniausiai naudojamas išjungiant apšvietimo grupes, tačiau galima išjungti ir visus kištukinius lizdus, išskyrus šaldytuvo, šildymo katilo ir rekuperatoriaus.
